Ακαδημίες

Βαριές ήττες για παιδικό και εφηβικό

Μεγάλες σε έκταση ήττες γνώρισαν τα δύο τμήματα μας, στους αγώνες με τον Ηλυσιακό, εκτός έδρας. Το παιδικό τμήμα πάλεψε, όμως υποκλίθηκε στην ανωτερότητα του ποιοτικότερου Ηλυσιακού, ο οποίος κατέκτησε τη νίκη με 74-30, ενώ το εφηβικό μας τμήμα δεν μπήκε ποτέ στο κλίμα του αγώνα, δεν έδειξε ότι αξίζει τη δεύτερη θέση στην οποία βρισκόταν επί πολλές βδομάδες και την έχασε δίκαια, μετά την συντριβή με 95-41.

ΠΑΙΔΙΚΟ

Η αξία της ομάδα παιδικού των Ιλισσίων είναι δεδομένη, κάτι το οποίο αποχείχθηκε και μέσα στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου, αφού από το 1ο δεκάλεπτο η διαφορά είχε φτάσει σε διψήφια επίπεδα (15-5). Το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου είχε φτάσει στο 33-13, γεγονός που μετέτρεψε το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία. Ο Ηλυσιακός όλο και ανέβαζε τη διαφορά, φτάνοντας τελικά στη νίκη με σκορ 74-30.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ – ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 74-30
Δεκάλεπτα:
15-5, 33-13, 54-20, 74-30
ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ(Ευαγγελίδης): ΓΚΟΥΣΗΣ 3, ΚΑΛΤΑΜΠΑΝΗΣ 2, ΠΑΠΑΔΕΛΛΗΣ 2,
ΤΣΙΩΝΟΣ 1, ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ, ΠΕΤΡΟΔΑΣΚΑΛΑΚΗΣ, ΖΑΡΙΦΗΣ 12(2), ΧΟΝΤΑΣ 2, ΣΩΦΡΟΝΑΣ 5, ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ 3, ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΓΕΩΡΓΟΥΛΙΑΣ

ΕΦΗΒΙΚΟ

Ντροπιαστική ήττα για το εφηβικό μας τμήμα, η οποία το έφερε στην 3η θέση της βαθμολογίας και πλέον ο στόχος της 2ης θέσης δεν βρίσκεται αποκλειστικά στα χέρια του, αφού πλέον περιμένει “γκέλα” της Ηλιούπολης.
Οι παίκτες μας ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο μάλιστα προηγήθηκαν με 0-6. Ο Ηλυσιακός έκανε την αντεπιθεσή του όμως και το τέλος του δεκαλέπτου τον έφερε μπροστά με 23-16. Από εκείνο το σημείο και μετά όμως, η ομάδα μας δεν κατάφερε να ακολουθήσει και με επιμέρους 24-10, η ομάδα των Ιλισσίων προηγήθηκε στο ημίχρονο με 47-26. Η κατηφόρα για την ομάδα μας δεν είχε σταματημό, αφού οι αντιπαλοί μας σκόραραν με όποιον τρόπο ήθελαν, φτάνοντας το σκορ στο 75-38 στο 30′. Η ομάδα μας στην τελευταία περίοδο, δυστυχώς, δεν κατάφερε να σώσει ούτε τα προσχήματα και πετυχαίνοντας μόλις 3 πόντους, γνώρισε τη συντριβή με τελικό σκορ 95-41.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ – ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 95-41