Uncategorized

Νίκες για Παιδικό και Εφηβικό!

Το δυο στα δυο πέτυχαν για πρώτη φορά φέτος, τα τμήματα του παιδικού και εφηβικού μας τμήματος, στους αγώνες με τα αντίστοιχα τμήματα του Λαυρίου. Οι παίδες καθάρισαν το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήραν τη νίκη με 25-40, ενώ οι έφηβοι μετά από ματς-θρίλερ, με πολλά νεύρα, επικράτησαν 51-56.

ΠΑΙΔΙΚΟ

Στο παγωμένο γήπεδο του Λαυρίου, η ομάδα μας μπήκε νωθρά στον αγωνιστικό χώρο σε άμυνα και επίθεση. Έτσι, οι αντίπαλοι μας άδραξαν την ευκαιρία και μας αιφνιδίασαν, αφού βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 10-0 στο 6’, ενώ το δεκάλεπτο έληξε 12-3. Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες μας ήταν αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς και πλήρωσαν με το ίδιο νόμισμα την ομάδα του Λαυρίου, αναγκάζοντας την να μείνει άποντη για 7’,τρέχοντας παράλληλα ένα 0-14 σερί και συνολικά επιμέρους σκορ 3-21, για να βρεθούν μπροστά στο ημίχρονο με 15-24. Στο τρίτο δεκάλεπτο, παίχτηκε πολύ άσχημο μπάσκετ εκατέρωθεν, με την ομάδα μας να πετυχαίνει μόλις 5 πόντους και το Λαύριο 4 πόντους (και αυτούς στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα), με το σκορ στο 30’ να είναι 19-29. Η ομάδα του Λαυρίου, προσπάθησε να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο, μείωσε σε 25-29, όμως η ομάδα μας, για άλλη μια φορά, έσφιξε την άμυνα της και με ένα 0-11 σερί, πηρέ τη νίκη με 25-40. Πρώτος σκόρερ με double-double ο Μπέγιο που μέτρησε 21 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 ασίστ και 0 λάθη, ενώ βοήθησε και ο Τόρρες με 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 ασίστ και 2 λάθη.

ΓΣ ΛΑΥΡΙΟΥ – ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 25-40

ΤΣΙΛΙΜΙΔΟΣ, ΚΙΝΤΑΡΙ 2, ΜΠΕΓΙΟ 21(2), ΑΛΓΚΑΟΥΧΑΡΗ, ΨΑΡΡΗΣ, ΤΣΑΝΑΙ, ΤΟΡΡΕΣ 8, ΛΑΜΠΡΗΣ 2, ΚΟΥΒΕΛΗΣ 2, ΚΟΛΥΔΑΣ 2, ΑΡΑΒΙΑΚΗΣ 3(1), ΒΕΛΕΝΤΖΑΣ

Τα δεκάλεπτα: Α(12-3) Β(3-21) Γ(4-5) Δ(6-11)

ΕΦΗΒΙΚΟ

Μάλλον αρέσουν τα δύσκολα στην ομάδα του εφηβικού, η όποια παρά τις πολλές απουσίες, πήρε μια παληκαρήσια νίκη απέναντι στο μαχητικό Λαύριο, κλείνοντας με νίκη τη χρονιά και βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί που είχε. Η ομάδα μας, έδωσε έμφαση στην άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο, κράτησε χαμηλά την ομάδα του Λαυρίου, αλλά η επιθετική συγκομιδή δεν ήταν μεγάλη με το δεκάλεπτο να τελειώνει 5-8. Στη δεύτερη περίοδο, οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ, με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 21-21. Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα μας να βρίσκει μεν ρυθμό στην επίθεση, αλλά με την ομάδα του Λαυρίου να απαντά με συνεχόμενες τρίποντες βόμβες, με το σκορ στο 30’ να διαμορφώνεται στο 40-38. Το θρίλερ όπως ήταν φυσικό, συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, μέχρι που στο 39’ και μετά από τεχνική ποινή στον αντίπαλο προπονητή για διαμαρτυρία, καταφέραμε να πάρουμε μια διάφορα 5 πόντων και να φτάσουμε στη νίκη με τελικό σκορ 51-56. Το παιχνίδι αυτό δεν ήταν για καρδιακούς και αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι το προβάδισμα άλλαξε χεριά συνολικά 12 φορές, ενώ οι ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες μες στο παιχνίδι 11 φορές. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Φερετάι με 19 πόντους , 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 6 ασίστ, 2 λάθη σε 39’, ενώ πρώτος σκόρερ βγήκε ο Μανιατοπουλος με 20 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 1 ασίστ, 3 λάθη σε 39’. Βοήθησαν επίσης οι Γκινης με 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 39’, Λυμπερέας με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο, 2 ασίστ σε 40’ και Βούλγαρης με 2 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 1 ασίστ, 0 λάθη σε 40’.

ΓΣ ΛΑΥΡΙΟΥ – ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ 51-56

ΦΕΡΕΤΑΙ 19(1), ΜΑΡΔΑΣ, ΣΠΥΡΙ, ΓΚΙΝΗΣ 7, ΚΑΚΚΟΣ, ΒΛΑΧΑΚΗΣ, ΓΚΟΥΜΑΣ, ΜΑΝΙΑΤΟΠΟΥΛΟΣ 20(4), ΛΥΜΠΕΡΕΑΣ 8, ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ 2

Τα δεκάλεπτα: Α(5-8) Β(16-13) Γ(19-17) Δ(11-18)