Μπάσκετ Ανδρών

National League 1: Παγκράτι – ΑΠΑΣ Νάξου 78-73

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα κατέκτησε το τμήμα Ανδρών Μπάσκετ, το οποίο επικράτησε με 78-73 του ΑΠΑΣ Νάξου, στο κλειστό του Μετς.

Η ομάδα μας έκανε καλύτερο ξεκίνημα στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 24-16 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως η ομάδα της Νάξου ροκάνισε τη διαφορά και την έφερε σε απόσταση αναπνοής στο ημίχρονο, το οποίο έληξε με 42-40. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες μας κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και βρίσκονταν μπροστά με 5 πόντους στο 30′ (61-56), ενώ διατήρησαν την ψυχραιμία τους και στο 4ο δεκάλεπτο και με μεγάλα σουτ, κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα, με τελικό σκορ 78-73.
Πρώτος σκόρερ ο Οικονόμου με 19, ενώ ακολούθησε ο Ραϊσεβιτς με 12 πόντους.

Παγκράτι-ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια 78-73
Διαιτητές: Αναστασίου-Καραμπιτσάκος-Μπαβέλας
Δεκάλεπτα: 24-16, 42-40, 61-56, 78-73
Παγκράτι (Καυκής): Ραϊσεβιτς 12 (3), Αδαμόπουλος 7 (1), Οικονόμου 19 (2), Γραμματίκας 9 (3), Ζαρίφης 8, Γιαννόπουλος 8 (2), Ψαρόπουλος 9 (1), Λαμπρόπουλος 4, Εζέτζα 2, Ιορδάνογλου.
ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια (Ταυρόπουλος): Μπάρμπας 10 (1), Βαφειάδης 16 (4), Οικονομόπουλος 15 (4), Τσιμπιράκης 8 (1), Τσάμης 6, Κεραμάρης 3 (1), Στογιάνοβιτς 10 (1), Λάμπρου 2, Νάνος 2, Βολκανόβσκι 1.